Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • по-русски

Obsah

Pověsti, záhady, tajemná místa


Jedna z řad   Kounovské kamenné řady: Megality, nebo meze?
Říká se jim Nejzáhadnější místo Česka: Až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých už se sedm desetiletí vedou spory: Jsou to pravěké megality, nebo novodobé meze? 
Otevřeno: Areál řad je volně přístupný 
     
Motiv z křivoklátských lesů   Křivoklátské lesy, království Pána Dymy
Nikdy nechoďte do křivoklátských lesů v lichém počtu, je-li vám život milý! Pán Dyma, strážný duch křivoklátských lesů to nemá rád. Lidem v sudém počtu neublíží, ty, kdo jsou v lichém, roztrhá. Nejčastěji se Pán Dyma objevuje po bouřce, když se paří lesy.
     
Kostelík sv. Vojtěcha    Kaple sv. Vojtěcha
Říká se, že v pověsti o původu kaple sv. Vojtěcha u Kounova se možná skrývá klíč k rozluštění záhady nedalekých kamenných řad. Kaple stojí v místě, kde prý sv. Vojtěch vyprosil pro okolní krajinu déšť a obracel pohany na křesťanskou víru.
     
Boží kámen u Sosně   Boží kámen u Sosně
Prazvláštní tvary nejpodivnějšího z podivných kamenů v krajině Rakovnicka prý pochází od těl Pána Boha a jeho andělů, kteří na kameni přespali, když putovali světem. Kamenem se nemá hýbat: Podivín, který to zkusil, zemřel za zvláštních okolností.
     
Starobylý "smírčí" kříž u Václav    Tajemné "smírčí" kříže
Místa, kde v krvavém souboji o rodinné dědictví vykrváceli tři bratři, ukazují podle pověsti tři starobylé kamenné, tzv."smírčí" kříže u Václav. Vypráví se, že k smrtelné potyčce došlo cestou k soudu, který měl rozhodnout, komu kolik z dědictví náleží.
     
Čertova skála    Čertova skála
Jen dva obří balvany zbyly v řece Berounce z mostu, který podle pověsti chtěl vyměnit čert Kramperák s rybářem z Kouřimecké rybárny na duši jeho dcery. Skále, z níž Kramperák kamení na stavbu lámal, se podle tohoto příběhu říká Čertova.
     
#    Poklad na Džbáně
Bílá paní a černý divočák hlídají podle pověsti v rozvalinách hradu Džbánu veliký poklad. Přestože se ho pokoušeli získat už mnozí odvážlivci, ještě nikdo neuspěl. Kdo ví, možná bohatství ukryté na Džbáně čeká právě na vás. Nezkusíte štěstí?
     
Kostelík sv. Trojice    Kostelík sv. Trojice u Srbče
Nad hrobem zabitých milenců prý stojí kostelík Svaté Trojice nad Srbčí: On měl rád ji, ona jeho, jeho otec však vztahu nepřál a v rozčilení svého syna a jeho milou zastřelil. Aby utišil mučivé výčitky svědomí, nechal nad jejich hrobem postavit kostel.
     
Čertův kámen u Krt   Čertův kámen u Krt
Čertův se obřímu kameni v lese u Krt říká kvůli dvěma zřetelným prohlubním ve tvaru podkovy - jsou to prý otisky kopyt vzteklého čerta. Podle pověsti je čert do kamene vydupal poté, co prohrál sázku s chytrým krtským chalupníkem.
     
Železný kříž u Malých Slabec   Železný kříž u Malých Slabec
V ohnivém kočáru prý každou noc přijíždí k vysokému sloupu s železným křížem u Malých Slabec přízrak krutého správce slabeckého panství, aby se u kříže modlil za odpuštění svých hříchů, především smrt dívky Aničky, kterou dohnal k sebevraždě.
     
Kámen svatého Huberta   Kámen, který předpovídá svatbu
Zvláštní moc má prý kámen svatého Huberta nedaleko loveckého zámku Svatý Hubert, na kterém podle pověsti odpočíval patron lovců svatý Hubert, když lovil na Jesenicku. Traduje se, že svobodná dívka, která se na kámen posadí, se do roka vdá.