Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • по-русски

Obsah

Ze Sosně za tajemným
Božím kamenem


 

Typ: okružní, pěší, délka: 2 km,
náročnost: malá, výchozí místo: Soseň, náves ►mapa
 
Kdyby pro nic jiného, už pro svůj podivný tvar vás musí Boží kámen ►mapa v lese na Obecním vrchu blízko Sosně na Jesenicku zaujmout. Mohutný žulový balvan vypadá jako bochník chleba, do kterého pekař při jeho hnětení vytlačil prsty hluboké rýhy a důlky.
 
Podle pověsti vznikly prohlubně na kameni od těl pána Boha a jeho andělů, kteří na balvanu přespali při putování světem. Podle jiné verze tu ležel Kristus se svými apoštoly. To bylo tak: Jednou přišel Kristus se svými apoštoly na Jesenicko, aby i tady hlásal učení lásky. Našel tu však jen lidi hříšné a zlé, kteří málo dbali o svou spásu. Všude, kam se Kristus obrátil, potkával jenom hádky, svár a spory. Protože už se blížila noc a jemu bylo proti mysli, žádat u těch špatných lidí o nocleh, uchýlil se Kristus se svými apoštoly do útulného lesního zákoutí, kde přespali na velkém kameni, který se pod jejich těly přizpůsobil v pohodlná lůžka. Tak prý získal Boží kámen svůj zvláštní tvar.
 
O Božím kameni se říká, že kdo by s ním pohnul, toho stihne boží trest. Myslete si, že je to jen pouhá povídačka, ale když před lety kámen odvezl podivínský sběratel kamenů Karel Rejzek z Rakovníka, nedlouho poté zemřel za zvláštních okolností pod koly nákladního auta…
 
Informační panel vás upozorní, že v sousedství kamene se nachází Přírodní památka Lom Soseň ►mapa – dávno opuštěný zatopený malý lom, který se stal významným shromaždištěm obojživelníků a je také cennou entomologickou a ornitologickou lokalitou. Pozor, bez povolení je vstup na toto chráněné území zakázán. Přírodní památka má podobu malého ohrazeného remízku a pokud remízek obejdete po okraji pole k jeho opačnému konci než stojí informační tabule, uvidíte tam působivě nakupené velké množství kamenů, vylámaných ze soseňského lomu. Některé kameny dodnes nesou charakteristickou „zubatou“ stopu po lámání.
 
 
POPIS TRASY
 
Cesta ze Sosně k Božímu kameni není značená. Projděte po hlavní komunikaci Sosní až k rekreačnímu středisku Soseň (cca 100 metrů za návsí). U střediska odbočuje vlevo cyklotrasa 351 směr Klečetná a zelená turistická trasa, vpravo odbočuje cesta k Božímu kameni. Od tohoto rozcestí je ke kameni cca 700 metrů. Po zhruba 500 metrech dojdete k lesu na rozcestí. Cesta, po které jste přišli se točí vpravo, druhá, méně užívaná cesta vede rovně. Jděte rovně. Po zhruba 150 metrech dojdete k informačnímu panelu o Božím kameni, vlastní kámen se nachází cca 50 metrů vpravo v lese. Lom (spíše lůmek) Soseň najdete v remízku na druhé straně cesty.


Text a foto: Roman Hartl (hartl@rakovnicko.info)
 
  Soseň
Náves v Sosni.


Boží kámen

Boží kámen
v lese na Obecním
vrchu u Sosně.


Boží kámen

Boží kámen.


Boží kámen

Prohlubně
na Božím kameni.


Krajina u Božího kamene

Krajina v okolí
Božího kamene.


Kameny z lomu Soseň

Vylámané kameny
ze soseňského lomu.


U lomu Soseň

Cesta kolem
lomu Soseň.