Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • по-русски

Obsah

Ze Skryj za romantickou krásou
Jezírek na Zbirožském potoce


 

Typ: pěší, okružní, délka: 6 km, náročnost: malá
(kromě krátkého náročného přechodu skal před Jezírky),
výchozí místo: Skryje, kostel archanděla Michaela ►mapa

Kdo skryjská Jezírka ►mapa nezná, až do poslední chvíle netuší, jaká krása na něj v divokém údolí Zbirožského potoka čeká. Teprve když s námahou obejde strmou, rozeklanou skálu, která výhledu na Jezírka brání, otevře se před ním podívaná, která si právem zaslouží označení romantická. Zbirožský potok se tu dere úzkou skalní průrvou, jejíž temné stěny ční do velké výše, a malým, avšak divokým, hučícím vodopádem se rozlévá do širokého jezírka, zaklenutého korunami stromů. Nádherné místo.
 
Jezírka jsou součástí stejnojmenné přírodní rezervace o výměře necelých šedesát hektarů a na informačním panelu, umístěném na Jezírkách, si můžete přečíst, jaké zajímavé a vzácné druhy rostlin a živočichů se tu vyskytují. Dozvíte se mimo jiné, že rezervace je domovem raka říčního a tu a tam sem na lov drobných rybek zaletí i ledňáček. Informační panel též uvádí, že zdejší skály tvoří odolné tmavošedé horniny sopečného původu – dacity a dozvíte se rovněž, jak toto místo vzniklo, totiž že „Zbirožský potok v těchto místech narazil na tvrdou překážku a podle vertikálních puklin došlo k rozrušení a uvolňování hornin a proříznutí soutěsky. Její nejužší místo bylo později zataraseno nanesenými balvany a tak vzniklo přirozeně hrazené jezírko.“
 
Turistická trasa ze Skryj údolím Zbirožského potoka nese dodnes název Cesta protifašistických bojovníků a chcete-li poznat důvod tohoto pojmenování, prodlužte si výlet o zhruba 1,5 kilometru k Podmokelskému mlýnu, kde se v zátočině silnice nachází pomníček odbojáře, mlynáře Františka Froňka, který byl v těchto místech smrtelně zraněn při zásahu okupantů proti odbojové organizaci, kterou mlynář František Froněk vedl.
 
 
POPIS TRASY
 
Cesta ze Skryj ke skryjským Jezírkům i z Jezírek zpět do Skryj vede po modře značené turistické trase. Pozor, při sestupu do údolí Zbirožského potoka se jde pěšinou ve strmém svahu, je proto třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pozor také na posledních cca 50 metrech před Jezírky. Trasa tu vede ve skalnatém břehu a je obtížně schůdná. Při vyšším stavu vody se o návštěvu Jezírek ani nepokoušejte, údolí není průchodné. 


Text a foto: Roman Hartl (hartl@rakovnicko.info)  
  SkryjeSkryje s kostelem
svatého Michala,
v pozadí hřeben
Týřovických skal.Skryje
Skryje.


Krajina při cestě k Jezírkům
Krajina při cestě
k Jezírkům.


Krajina při cestě k Jezírkům
Krajina při cestě
k Jezírkům.Údolí Zbirožského potoka
Údolí Zbirožského
potoka.Skryjská Jezírka
Skryjská Jezírka.


Hra světel v útesech skryjských Jezírek
Hra světla v útesech
skryjských Jezírek.


Skryjská Jezírka
Skryjská Jezírka.


Skály na Jezírkách
Skály na Jezírkách.