Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • по-русски

Obsah

Hrad Křivoklát z ptačí perspektivy
aneb Vycházka po Královské pěšině


 

Typ: pěší, okružní, délka: cca 4 kilometry,
náročnost: velká, výchozí místo: hrad Křivoklát ►mapa

Nevadí-li vám větší fyzická námaha, odmění se vám Královská pěšina, čtyřkilometrový vycházkový okruh kolem hradu Křivoklátu, zcela neobvyklými vyhlídkami na hrad Křivoklát. Protože cestou překonáte asi stometrové převýšení, bude se na jednom místě Křivoklát vypínat vysoko nad vámi a na jiném naopak uvidíte hrad téměř z ptačí perspektivy.

Kromě nezapomenutelných výhledů na hrad a krásných přírodních scenérií okolní křivoklátské přírody vás cestou čeká také jedna technická zajímavost – není sice označena, octnete-li se však v pravý čas na pravém místě, upozorní vás na ni hlomoz projíždějícího vlaku. Královská pěšina totiž vede nad železničním Budským tunelem. Nejdelší (235 metrů) ze tří tunelů na železniční trati na železniční trati z Rakovníka do Berouna mezi Městečkem a Křivoklátem byl ve skále hluboko pod vašima nohama proražen v 70. letech 19. století. O jak nebezpečnou práci šlo, vypovídá nejlépe fakt, že při ražení tří zmíněných tunelů přišlo o život deset dělníků.


POPIS TRASY

Vycházkový okruh Královská pěšina začíná na rozcestí pod Velkou věží hradu Křivoklátu. Trasa je značena zeleným „psaníčkem“ (zeleno-bíle úhlopříčně dělený čtverec). Nejnáročnější pasáž trasy je hned ta úvodní, kde vás čeká strmý sestup (po vinuté pěšině) do údolí Rakovnického potoka a hned na to náročný výstup do protějšího svahu. Na zpáteční cestě absolvujete tuto houpačku ještě jednou, ale v opačném pořadí. Vycházku po Královské pěšině si můžete zpestřit o výhled na obec Roztoky z vyhlídky Na Hřebínku, která se nachází asi jeden kilometr mimo vycházkový okruh. Dovede vás k ní značená trasa.


Text a foto: Roman Hartl (hartl@rakovnicko.info)
 

 
Křivoklát z údolí Rakovnického potokaKřivoklát z údolí
Rakovnického potoka.


Křivoklát z Královské pěšinyDalší z neobvyklých
výhledů na hrad
Křivoklát.


Křivoklát z Královské pěšinyNěkteré vyhlídky
na Křivoklát
se před vámi
otevřou zcela
nečekaně.


Křivoklát z Královské pěšinyKřivoklát téměř
z ptačí perspektivy.


Les kolem Královské pěšinyKřivoklátský les
kolem Královské pěšiny.


Křivoklát z Královské pěšinyVěřte nevěřte, i toto
je hrad Křivoklát.