Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • по-русски

Obsah

Matějovy vonné františky

Lipové dřevo připravené pálení

Pálení lipového dřeva

Formování františků

Matějovy vonné františky navodí příjemnou atmosféru po celý rok, nejen o Vánocích
 

Františky již neodmyslitelně patří do každé domácnosti, která se hlásí k tradicím vánoc. Vůně kadidla, která je pro ně typická se tak přenesla z chrámů i do rodinných příbytků. Kadidlo neboli olibanum bylo jedním z darů, které přinesli tři králové nebo spíše mudrci právě narozenému Ježíškovi. A to mělo jistě svůj význam. Vůně kadidla totiž dokáže pomoci člověku povznést se od pozemského trmácení také k duchovnějším stránkám života aniž by ztratil kontakt s realitou všedního dne. A snad právě proto byla tato vůně při slavnostních duchovních obřadech, společně s myrhou, používána už v pradávných svatyních a měla jistě i Ježíškovi pomoci splnit úkol, který si na zemi vybral.

Další důležitou součástí, která zajistí rozvonění kadidla ve františku, je rozemleté dřevěné uhlí. A to nesmí být ledajaké, ale pouze z lipového dřeva, které má nejčistší hoření a nepřidává k vůni kadidla žádnou rušivou vůni. Pro obyvatele českých zemí má však lipové dřevo ještě další, dost důležitý význam. Lípa, jak známo, je českým národním stromem, který je zasvěcen mocnému Archandělu Michaelovi, jenž je naší krásné zemi velikým, ale i náročným ochráncem a tak si s každým zapálením františka můžeme tuto ochranu připomenout.

V čem nám ještě může kadidlo pomoci? Uklidňuje nervové napětí, uvolňuje a pomáhá revitalizovat stresem přetížený organismus. Dokáže zahnat nespavost i úzkost a zklidnit myšlenky před meditací. Uvolňuje dýchání při bronchitidách a zmírňuje bolesti hlavy. Je vhodné pro vyléčené alkoholiky a narkomany, odlehčuje nervům a obnovuje buňky těla.

Matějovy vonné františky jsou vyrobeny ručně, pouze z lipového dřeva a přírodních surovin.


Kontakt na výrobce:
Simona a Pavel Matějkovi
Roztoky 37, 270 23 Křivoklát
Telefon: 313 559 007, 737 709 619 
E-mail: simona.matejkova@centrum.cz